“Χρυσός” βαθμός για τον ΑΟΛ κόντρα στον Άρη!

• By stavros
  • 5 Μαρτίου, 2023
"Χρυσός" βαθμός για τον ΑΟΛ κόντρα στον Άρη!

Ο Άρης αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ πήρε το δίποντο στο «Χαλκιοπούλειο» κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη συμμετοχή του στα play offs.

Αυτή ήταν η 8η συνεχόμενη ήττα για την Λαμία που έχει να κερδίσει από τις 7 Ιανουαρίου και πλέον και μαθηματικά θα είναι σίγουρα στα play outs.

Στο πρώτο σετ ο Άρης ξεκίνησε έχοντας μια μικρή διαφορά μέχρι το 6-9, που έγινε 11-10 για την Λαμία κι από κει και πέρα μέχρι το 21-21 είχαμε την απόλυτη ισορροπία. Εκεί ο ΑΟΛ έτρεξε σερί 3-0 για το 24-21 και με επίθεση της Λίβινγκστον πήρε το σετ με 25-22.

Η απάντηση του Άρη ήρθε στο 2ο σετ όπου μετά το 10-10 το σκορ άνοιξε στο 10-16 με τα σερβίς της Σίλβα για να γίνει το 1-1.

Η Λαμία αντέδρασε με την εκκίνηση του γ’ σετ και με δυο άσους τους Μέμπους έφτασε στο 4-0 και παρόλο που ο Άρης μαζεψε τη διαφορά μειώνοντας σε 12-11 εκεί δέχθηκε νέο σερί για το 15-11 με τη διαφορά να φτάνει στο +5 (18-13). Οι κίτρινες με τα σερβίς της Αλεξάκου μείωσε και πάλι στον πόντο (21-20), ωστόσο χαμένο σερβίς, άουτ επίθεση της Μπετσεβα και κόντρα μπάλα της Τσιόγκα διαμόρφωσαν το 24-20 με την τελευταία να κλείνει το σετ στο 25-22.

Η Λαμία ήταν εντυπωσιακη στις αρχές του δ’ σετ όπου προηγήθηκε με 7-2, ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά με τον Άρη να ισφοαρίζει 7-7 και να μετατρέπει το 9-7 σε 9-11, χωρίς να χάσει ποτέ ξανά το προβάδισμα για να οδηγήσει το ματς σε 5ο σετ.

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τάι μπρέικ με τον Άρη να αλλάζει γήπεδο στο +2 (6-8) και την Λαμία να προσπερνά με 9-8, αλλά οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν πάλι με 9-11. Πόντος από άμυνα της Γεωργιάδου και μια επίθεση εν στάσει της Λίβινγκστον διαμόρφωσαν το 12-11, όμως ο Άρης με τα σερβίς της Αλεξάκου απάντησε με σερί 0-4 για το 12-15 και τη νίκη με 3-2.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Μαρκάτης, Παρατηρητής: Παναγής, Επόπτες: Κώτσιας, Κοσμόπουλος, Γραμματεία: Καραβάνα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 25-22

2ο σετ: 4-8, 10-16, 14-21, 17-25

3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-22

4ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 18-25

5ο σετ: 3-5, 9-10, 12-11, 12-15

*Οι πόντοι του ΑΟ Λαμίας προήλθαν από 7 άσσο, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 51 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 17-25, 25-22, 18-25, 12-15) σε 122′.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Μέμπους 4 (0/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρόουζ 10 (8/31 επ., 2 άσσοι), Βαρμπάνοβα 14 (12/36 επ., 2 άσσοι, 14% υπ.-05% άριστες), Λίβινγκστον 17 (16/41 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ.-33% άριστες), Τσιόγκα 12 (8/20 επ., 4 μπλοκ), Μητακίδου 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ)/ Γεωργιάδου (λ, 59% υπ.-38% άριστες), Κουτρουμπή, Σουλιώτη.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 4 (1/3 επ, 3 μπλοκ), Απλαδά 5 (2/4 επ. 3 μπλοκ), Τσούμπα 23 (21/51 επ., 2 μπλοκ), Σίλβα 8 (1/9 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Αλεξάκου 24 (18/39 επ., 6 άσσοι, 15% υπ.-12% άριστες), Μπέτσεβα 9 (8/25 επ., 1 άσσο, 45% υπ.-32% άριστες) / Κακουράτου (λ, 45% υπ.-27% άριστες), Κεραμιτσοπούλου, Αποστολίδου, Καϊσέδο (0/8 επ., 60% υπ.-00% άριστες),  Σαλαγκούδη.

Η γνώμη του πάγκου

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμίας):
 «Μετά από πολύ καιρό παίξαμε σχεδόν πλήρης, χωρίς να σημαίνει ότι είμαστε στο 100%. Ο Άρης είναι καλή ομάδα και κάνει έναν καταπληκτικό δεύτερο γύρο. Είμαστε μονίμως και ξέραμε πως αν τραβήξει το παιχνίδι τόσο πολύ θα είχαμε πρόβλημα. Δεν έχω όμως παράπονο από τις αθλήτριές μου. Έχουμε την διακοπή τώρα για να μπορέσουμε να ετοιμαστούμε για τα ματς φωτιά στα πλέι άουτ».

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Άρη): «Θέλω να ξεκινήσω πως καθώς κατεβαίναμε από την Θεσσαλονίκη, περάσαμε από το δυστύχημα των αμαξοστοιχιών και όλοι μας ήμασταν συγκλονισμένοι. Οι αγώνες είναι σε δεύτερη μοίρα. Εν συντομία να πω πως χρειαζόμασταν τους βαθμούς και σε ένα κακό παιχνίδι αντιδράσαμε και πήραμε τη νίκη. Έχουμε δύσκολους αγώνες μπροστά μας και θέλουμε να κατοχυρώσουμε την παρουσία μας στα πλέι οφ».

*Σε όλους τους αγώνες κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων του τραγικού σιδηροδρομικού δυστυχήματος στα Τέμπη.