Ατρόμητος – Λαμία: Μοιράστηκαν… τα πάντα στο Περιστέρι!

• 18 Σεπτεμβρίου, 2022
  • 0
  • 22 Views
Ατρόμητος - Λαμία: Μοιράστηκαν... τα πάντα στο Περιστέρι!

Μία εβδομάδα μετά την εμφατική του νίκη στη Νίκαια επί του Ιωνικού (4-1), ο Ατρόμητος έμεινε στο 0-0 με τη Λαμία, που είχε πολλές ευκαιρίες για να πάρει την πρώτη της εφετινή νίκη, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ντε Βινσέντι. Δοκάρι είχαν και οι γηπεδούχοι στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Το ματς της 5ης αγωνιστικής τελείωσε τελικά χωρις τέρματα, με τους Φθιώτες να φεύγουν από το Περιστέρι με τον τρίτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα, ενώ οι γηπεδούχοι παραχώρησαν τη 2η ισοπαλία στην έδρα τους.

Το ματς:

Ο Ατρόμητος κινήθηκε απειλητικά για την εστία των φιλοξενούμενων στο πρώτο κιόλας λεπτό, αλλά ο Κορνέζος έκοψε με ωραίο τάκλιν την κάθετη πάσα του Κούεν προς την ωραία κίνηση του Κλωναρίδη, ο οποίος έκανε διαγώνιο σουτ που κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε κόρνερ, στο 12’.

Στο 19’ οι Ρομπάιγ και Φριντζόνσον συνεργάστηκαν με όμορφο ένα-δύο μέσα στην περιοχή της Λαμίας, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σαράνοφ, ενώ ένα λεπτό αργότερα (20’) ο Κλωναρίδης μπήκε στην περιοχή και ευνοήθηκε από τις κόντρες, πριν σουτάρει ελάχιστα άουτ.

Η Λαμία έχασε την πρώτη της ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 32’, όταν ο Σλίβκα βρήκε με κάθετη τον Τσιλούλη και εκείνος βρήκε με συρτή σέντρα ολομόναχο τον Ντε Βιντσέντι, ο οποίος όμως τελείωσε άσχημα τη φάση, στέλνοντας την μπάλα στην αγκαλιά του Γιαννιώτη. Στο 34΄ο Ατρόμητος απάντησε, με τον Ρομπάιγ να κάνει υπέροχη κάθετη και τον Κλωναρίδη να πλασάρει με τη μία, πάω από τα δοκάρια της Λαμίας. Για τους γηπεδούχους ήταν και η τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, με τον Κιάρτανσον να μην καταφέρνει να σκοράρει από πλεονεκτική θέση, μετά μία ακόμα συνεργασία των Ρομπάιγ-Κλωναρίδη.

Η Λαμία μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 47ο λεπτό άγγιξε το γκολ. Ο Ντε Βινσέντι πήρε την κεφαλιά έπειτα από γέμισμα από τα δεξιά και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γιαννιώτη. Ο Ατρόμητος δεν μπορούσε να πατήσει στην περιοχή των φιλοξενούμενων.

Από την άλλη, η Λαμία ήταν πιο επικίνδυνη. Στο 68′ ο Ασκόβσκι ανάγκασε τον κίπερ των Περιστεριωτών σε δύσκολη επέμβαση, ενώ στο 72′ ο Γιακουμάκης δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων.

Ο Ατρόμητος απείλησε ξανά με σουτ του Μουνίθ εκτός περιοχής, με τον Σαράνοβ να μπλοκάρει. Στις καθυστερήσεις ο Γκονζάλεθ εκτέλεσε απευθείας, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο, δεν πέρασε όμως και την γραμμή.

Διαιτητής: Χρήστος Βεργέτης
Κίτρινες: Χατζηϊσαίας, Ντε Μποκ – Μπεχαράνο, Ασκόφσκι

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηϊσαίας, Σουάρεθ, Γκονζάλες, Κουέν, Φριντζόνσον (79΄ Μουνίθ), Ρομπάιγ (88΄ Τζοβάρας), Κλωναρίδης (62΄ Τζαβίδας), Κιάρτανσον (62΄ Ροτάριου)

ΛΑΜΙΑ (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Αντέτζο, Τζανδάρης, Μανούσος (58΄ Ασκόφκσι), Ντε Βινσέντι (58΄ Γιακουμάκης), Σλίβκα (78΄ Τσούκαλος – 90΄+3 Πάρης Μπάμπης), Σιμόν, Μπεχαράνο, Γκοράνοβ, Τσιλούλης, Κορνέζος