Ασύλληπτη “Βασίλισσα” με Καμπενγκέλε στο ντέρμπι “Δικεφάλων”!

• By stavros
  • 26 Νοεμβρίου, 2023
Ασύλληπτη "Βασίλισσα" με Καμπενγκέλε στο ντέρμπι "Δικεφάλων"!

Με τεράστια ανατροπή από το -17 (23-40 στο 16΄), η ΑΕΚ αναδείχθηκε θριαμβεύτρια στο ντέρμπι των «Δικεφάλων», στο κλειστό των Άνω Λιοσίων. Η Ένωση συνέτριψε τον ΠΑΟΚ με 90-70, για την 8η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League, ισορροπώντας το ρεκόρ της σε 4-4 και υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στην τέταρτη ήττα τους.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο… σεληνιασμένος Εμφιόντου Καμπενγκελε, ο οποίος σήμανε το σύνθημα της αντεπίθεσης στη δεύτερη περίοδο και τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους (9-11δ., 2-2τρ., 6-8β.), 16 ριμπάουντ 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 μπλοκ σε 27 λεπτά συμμετοχής. Άξιοι συμπαραστάτες του, αλλά από την περιφέρεια, οι Τσέισον Ραντλ (21π.), Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (10π.). Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Τσάστον Άλστον με 17 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-45, 64-53, 90-70

Το ματς:

Ο ΠΑΟΚ είχε ένα απλό σχέδιο. Στη σκέψη, γιατί η εκτέλεσή του απέναντι στην ΑΕΚ Betsson ήταν μία άλλη υπόθεση…

Οι παίκτες του Φώτη Τακιανού επέλεξαν να ρίξουν το ρυθμό του αγώνα, προκειμένου να μην επιτρέψουν στην ΑΕΚ να τρέξει και να βρει εύκολους πόντους. Έπαιξαν κλειστά στην άμυνά τους, κόνβωντας την τροφοδοσία στον Τζάστιν Τιλμαν.

Και σε αυτό τους βοήθησε και η ΑΕΚ. Οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα ξεκίνησαν με 0/10 τρίποντα, κάτι που εξυπηρετούσε την αμυντική προσπάθεια του ΠΑΟΚ. Η Ένωση, όπως και σε άλλα ματς, δεν διέπρεξε στην άμυνα της, αλλά η κακή επίθεση, έκανε τη διαφορά να φαίνεται μεγαλύτερη.

Την ίδια στιγμή, πίεσαν στη διεκδικηση των επιθετικών ριμπάουντ, άλλος ένας τομέας που έχει.. πονέσει την ΑΕΚ και πήραν 11 στο πρώτο ημίχρονο (σε σύνολο 25 ριμπάουντ). Κάτι που τους έδωσε 12 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ στηρίχθηκε στον Χάρισον (8π. στο πρώτο) και στον Φρίντρικσον (επίσης 8π.) και κατάφεραν με ένα σερί 10-0 να ξεφύγουν με διαφορά 16 πόντων (37-21).

Η ΑΕΚ, με τον Πλάθα να αλλάζει συνεχώς πεντάδες, επιχείρησε να μειώσει. Το πρώτο και μοναδικό τρίποντο της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο (1/13) έφερε τη διαφορά στο -10 (30-40) κα κάπου εκεί μπήκε στην εξίσωση ο Εμφιόντου Καμπενγκέλε.

Η λύση της ΑΕΚ στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Ο Καναδός σέντερ (11π. 7 ριμπ., σε 10 λεπτά) ήταν πιο απειλητικός από τον Τίλμαν και ένα poster κάρφωμα πάνω στον Σχίζα όχι μόνο ξεσήκωσε το κλειστο των Άνω Λιοσίων, αλλά και την ομάδα του.

Τελείως διαφορετικό το σκηνικό στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ήρθε το αγωνιστικό ξέσπασμα της ΑΕΚ. Όπως και στα περισσότερα φετινά ματς, έτσι και σήμερα, οι «κιτρινόμαυροι», πραγματοποίησαν απίθανο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα, όχι μόνο να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του αγώνα, αλλά να πάρουν σημαντικό προβάδισμα ενόψει της τελευταίας περιόδου!

Συγκεκριμένα, βγάζοντας τρομερή ενέργεια και στις δύο άκρες του παρκέ και με τον Τσέισον Ραντλ και Καμπεγκέλε να παίρνουν… φωτιά, η «Ένωση» έτρεξε απίθανο 17-0 σερί μετατρέποντας το -9 και το 38-47 σε +8 για το 55-47 στο 26′!

Με τον κόσμο στο Κλειστό των Άνω Λιοσίων να έχει μπει για τα καλά στην εξίσωση του αγώνα, η ομάδα του Ζοάν Πλάθα συνέχισε με το πόδι πατημένο στο «γκάζι», ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 28-8 για το 64-53 και ενώ λίγο νωρίτερα είχε φτάσει μέχρι και το +13.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, η ΑΕΚ Betsson BC ανέβασε και άλλο τη διαφορά της, φτάνοντας έτσι σε μια ανέλπιστα εύκολη και ευρεία νίκη επί του ΠΑΟΚ. Με τον Καμπενγκέλε να κυριαρχεί σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ, πετυχαίνοντας ακόμα και δύο τρίποντα (!), η «Ένωση» διατήρησε με άνεση τη διαφορά, και χάρη σε ένα σερί 11-2 στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, πήρε τη νίκη με το τελικό 90-70.

ΑΕΚ (Ζοάν Πλάθα): Ραντλ 21 (3), Φλιώνης, Νετζήπογλου 7 (1), Κουζμίνσκας 10 (2), Καμπενγκέλε 30 (2), Τίλμαν 7, Χολ 4, Καράμπελας 5, Πιλάβιος, Χατζηδάκης, Κουζέλογλου 4, ΜακΡέι 2

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Χάρισον 14, Σχίζας 8, Φρίντρικσον 9 (2), Μαργαρίτης 6 (1), Άλστον 17 (1), Σμιθ 7 (1), Τσιακμάς 5, Τσαϊρέλης 4