Απίστευτος Παναθηναϊκός! Έκανε το 2-2 και όλα θα κριθούν στον 5ο τελικό!!!

• By stavros
  • 10 Μαΐου, 2022
  • 0
  • 6 Views

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-2 στη σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών με τον Ολυμπιακό, του οποίου επικράτησε με 3-0 στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στο Μαρούσι.

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν την ευκαιρία με νίκη να στεφθούν πρωταθλήτριες, αλλά στα τελειώματα των πρώτων δύο σετ έκαναν πολλά λάθη και τα πλήρωσαν χάνοντας το παιχνίδι.

Οι «πράσινες» κράτησαν την έδρα τους και όλα πια θα κριθούν στον πέμπτο και τελευταίο αγώνα, που θα διεξαχθεί την Πέμπτη 12 Μαΐου (12/5, 19:00), στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.

Τα σετ: 25-23, 25-21, 25-18.

Το ματς:

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός κράτησε ελαφρύ προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του σετ, που σταδιακά έφτασε στο +8 (18-10 και 20-12). Ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεση του με ένα επιμέρους σερί 5-1 για το 21-17, ενώ με νέο σερί τεσσάρων πόντων μείωσε σε 22-20, Εμμανουηλίδου και δύο πόντου της Σάλας έκαναν το 23-23, όμως η Γκρόθες και άσος της Παπαφωτίου έγειρε ξανά το σκορ προς το μέρος του Παναθηναϊκού για το 1-0 σετ με 25-23.

Πολλές ανατροπές είχε και το δεύτερο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 13-13. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει με τέσσερις πόντους (17-13). Ο Ολυμπιακός μείωσε αμέσως σε 17-16 και στη συνέχεια με τα σερβίς της Κελεσίδη κατάφερε να περάσει μπροστά με δύο 19-21.

Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός με την Κρος στο σερβίς απάντησε με δικό του επί μέρους 6-0 για να κλείσει το δεύτερο σετ με 25-21 κάνοντας το 2-0.

Το τρίτο και τελευταίο σετ της αναμέτρησης πήρε διαστάσει μονολόγου. Ο Παναθηναϊκός μπορεί να έχασε για μια στιγμή το προβάδισμα (11-13), ωστόσο είχε τον… αέρα και την ψυχολογία ν’ ανατρέψει το σκορ και να αποκτήσει διαφορά πέντε πόντων (20-15). Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε τις παίκτριες του Παναθηναϊκού να τελειώνουν το σετ με 25-18, να παίρνουν τη νίκη με 3-0 σετ και παράλληλα να ισοφαρίζουν σε 2-2 τη σειρά των τελικών.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Κωνσταντίνου 12 (11/30 επ., 1 άσσος), Κρος 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρόθες 16 (16/27 επ., 62% υπ. – 46% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 17 (13/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 50% υπ. – 23% άριστες), Μεταξά 2 (0/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 68% υπ. – 59% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 3 (3/4 επ.), Στεπανένκο 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (3/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 1 (1/5 επ.), Σάλας 13 (13/28 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Μαριάνα Κόστα 8 (6/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 28% υπ. – 28% άριστες), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 10 (9/29 επ., 1 άσσος) / Κονόμι (λ, 42% υπ. – 42% άριστες), Γενιτσαρίδη, Κελεσίδη 1 (1 άσσος), Ξανθοπούλου.