Απίστευτη ανατροπή και βήμα τίτλου

• By stavros
  • 26 Απριλίου, 2023

Στο μακράν κορυφαίο παιχνίδι της περιόδου κι ένα από τα καλύτερα όλων των εποχών στην Α1 Ανδρών ο Ολυμπιακός βρέθηκε ένα βήμα πριν την «κόλαση» τού break της έδρας του, αλλά μετά το 0-2 του ΠΑΟΚ στο «Μελίνα Μερκούρη» άλλαξε ταχύτητα και με τρία συνεχή κερδισμένα σετ έφτασε σε μια απίθανη ανατροπή επικρατώντας με 3-2 ύστερα από 3 ώρες αγώνα!

Οι «ερυθρόλευκοι» του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών με τον ΠΑΟΚ και χρειάζονται άλλη μια νίκη, την οποία θα επιδιώξουν να κατακτήσουν στην Πυλαία την Παρασκευή 28 Απριλίου (19:15).

Σε περίπτωση επικράτησης του «Δικέφαλου» ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο και τελευταίο αγώνα, ο οποίος θα διεξαχθεί στο κλειστό του Ρέντη την Τρίτη 2 Μαΐου (19:15).

Τα σετ: 32-34, 20-25, 25-21, 25-21, 15-11.

Είναι η πρώτη φορά στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων σε τελικούς πρωταθλήματος που ο Ολυμπιακός ανατρέπει το σκορ από 0-2 σετ. Στη συνέχεια ο «Δικέφαλος», που ήταν ανώτερος όσο είχαν δυνάμεις και κατά συνέπεια καθαρό μυαλό οι επιθετικές αιχμές του Βαν ντε Ντρις και Ράπτης, «ξεφούσκωσε», οι γηπεδούχοι έβγαλαν ενέργεια και βρήκε λύσεις από τον πάγκο με την είσοδο του Παπαγγελόπουλου.

Το πρώτο σετ ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε στους 66 πόντους! Με καλό σερβίς και πρωταγωνιστή τον Βέλγο διαγώνιό του ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια και κατάφερε να κρατήσει τον έλεγχο ακόμα κι όταν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και προσπέρασε (26-25, 28-27, 31-30, 32-31).

Με εντυπωσιακό σερί 3-0 που προήλθε από την επίθεση του Γιόρνα (32-32), λάθος επίθεση του Κουμεντάκη (32-33) και κόντρα επίθεση του Βαν ντε Ντρις, η ομάδα του Μιλενκόσκι «μούδιασε» το κατάμεστο κλειστό του Ρέντη κάνοντας το 0-1, για το «παγώσει» ύστερα όταν με διάρκεια στην καλή απόδοση έφτασε (πιο εύκολα) και στο 0-2, απέναντι σε έναν νευρικό αντίπαλο.

Από το 3ο σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Ολυμπιακός ηρέμησε το παιχνίδι του, έκανε τακτικό σερβίς και συμμάζεψε την υποδοχή φτάνοντας πλέον πιο εύκολα στον πόντο, με τον Παπαγγελόπουλο να δίνει λύσεις σε επίθεση και μπλοκ. Στο 10-8 ο Βουλκίδης έχασε το σερβίς (11-8) και ο Κουμεντάκης με επίθεση και μπλοκ πήρε δύο πόντους για το 13-8, επιτρέποντας στους συμπαίκτες του να ελέγξουν το παιχνίδι και να μειώσουν σε 1-2.

Ακόμη πιο εύκολα έφτασαν οι «ερυθρόλευκοι» στο 2-2, καθώς χωρίς καλή υποδοχή πια ο ΠΑΟΚ βρέθηκε γρήγορα πίσω με 3-9, με τον Ολυμπιακό να συντηρεί ένα σταθερό προβάδισμα 4-5 πόντων. Στο 23-18 με δύο άσσους του Ράπτη και λάθος του Παγιένκ ο «Δικέφαλος» μείωσε 23-21, αλλά Ιντάλγκο και Στερν πήραν τους τελευταίους δύο πόντους.

Με κεκτημένη ταχύτητα πια, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το τάι μπρέικ με σερί 4-0. Ο Ράπτης με πέντε προσωπικούς πόντους μείωσε σε 7-6, ο Ιντάλγκο με δύο επιθέσεις έγραψε το 9-6, ενώ με κόντρα επίθεση του Στερν και άσσο του Ιντάλγκο έγινε το 13-9, για να κλείσει το σετ και το παιχνίδι με επίθεση του Κουμεντάκη για το 15-11.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Αλμπέρτο Τζουλιάνι, δήλωσε: «Μίλησε το βόλεϊ που ξέρουμε. Στα δύο πρώτα σετ ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος. Δεν κάναμε πολλά λάθη αλλά δεν παίζαμε όπως θέλαμε. Στην συνέχεια ανεβάσαμε την απόδοσή μας στην επίθεση, που ήταν και το κλειδί. Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι με λίγα λάθη και για τις δύο ομάδες κι αυτό βοήθησε να παίξουμε έναν αγώνα υψηλού επιπέδου».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ, Μπρετ Γουόλς, υπογράμμισε: «Μετά το τρίτο σετ ξεκινήσαμε αργά. Ο Ολυμπιακός πίεσε στο σερβίς και έβγαλε ενέργεια. Δυστυχώς μετά από αυτό το σημείο δεν μπορέσαμε να ανατρέψουμε το παιχνίδι. Δεν τελείωσε ακόμα τίποτα. Θα παίξουμε στην έδρα μας μπροστά στον κόσμο μας και θα τα δώσουμε όλα. Πονάει όταν χάνεις ειδικά όταν είσαι 0-2 αλλά η σειρά των τελικών είναι ακόμα ανοιχτή και θα προσπαθήσουμε να την οδηγήσουμε σε πέμπτο παιχνίδι».

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 66 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 18 (14/28 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στερν 19 (15/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 20 (17/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ. – 58% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Λινάρδος 2 (2 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (15/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 46% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 53% υπ. – 43% άριστες), Παπαγγελόπουλος 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Ζουπάνι, Κομητούδης.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 8 (7/19 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. – 45% άριστες), Γουόλς 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Βουλκίδης 7 (4/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ράπτης 23 (16/46 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 32% υπ. – 30% άριστες), Σκρεντάου 11 (7/11 επ., 4 μπλοκ), Βαν Ντεν Ντρις 27 (22/48 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 43% υπ. – 43% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/1 επ.), Γάτσης, Μπούτος 1 (1/1 επ.).