Απίστευτη ΛΑΜΙΑΡΑ, “πάτησε” τον Ολυμπιακό!

• By stavros
  • 3 Ιανουαρίου, 2024
Απίστευτη ΛΑΜΙΑΡΑ, "πάτησε" τον Ολυμπιακό!

Η πρώτη μεγάλη έκπληξη του 2024 για τη Super League καταγράφηκε στο «Αθανάσιος Διάκος», με τη Λαμία να κάνει τρομερό ποδαρικό στο 2024, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 1-0 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Το γκολ του Σλίβκα στο 4ο λεπτό, έμεινε… αναπάντητο απ’ τους Πειραιώτες, που έχασαν πέναλτι (οριζόντιο δοκάρι) με τον Φορτούνη στο 50’ και πλήθος ευκαιριών στο δεύτερο ημίχρονο, μένοντας μακριά απ’ τις νίκες για δεύτερη σερί αγωνιστική.

Η Λαμία -που είχε κι άλλες σπουδαίες στιγμές στον αγώνα- έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί 6 αγώνων χωρίς νίκη και πλέον είναι στο… κυνήγι της 6ης θέσης και των play off.

Το ματς:

Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, παρά το γεγονός πως το παιχνίδι διεξήχθη σε ένα «κρύο» σκηνικό, λόγω των άδειων από κόσμο κερκίδων. Η Λαμία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, πιέζοντας από νωρίς ψηλά το build-up που προσπάθησε να κάνει από τις πίσω γραμμές ο Ολυμπιακός.

Και δικαιώθηκαν, αφού στην πρώτη στιγμή του αγώνα, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με τον Σλίβκα. Συγκεκριμένα, μόλις στο 4ο λεπτό, η Λαμία εκμεταλλεύτηκε το άτσαλο διώξιμο του Ροντινέι από τη σέντρα του Τσιλούλη, με τον Λιθουανό μέσο να πιάνει ανενόχλητος το βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, νικώντας τον Πασχαλάκη για το 1-0.

Παρά το αρχικό σοκ από το γρήγορο γκολ της Λαμίας, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει γρήγορα, «αγγίζοντας» την ισοφάριση στο 7’, με τον Μασούρα να σπαταλά μεγάλη στιγμή, αστοχώντας από πλεονεκτική θέση μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Φορτούνη.

Πέντε λεπτά αργότερα, και μετά από κλέψιμο πάνω στον Ροντινέι από την καλή πίεση, η Λαμία έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία να βρει ένα δεύτερο γκολ. Αρχικά, το σουτ του Μαρτίνεθ έβγαλε δύσκολα ο Πασχαλάκης, για να έρθει ο Ακούνια, να πάρει το ριμπάουντ και από ανεπανάληπτη θέση να νικηθεί από τον Έλληνα κίπερ των φιλοξενούμενων! Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου συνέχισε να βρίσκει φάσεις στο ανοικτό γήπεδο, μετρώντας δύο ακόμα τελικές με τους Μαρτίνεθ και Τζανδάρη στο 13’ και 15’ αντίστοιχα.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα, κρατούσε την μπάλα στην κατοχή του, ωστόσο, αδυνατούσε να βρει τον δρόμο προς την αντίπαλη περιοχή και να δημιουργήσει επικίνδυνες στιγμές μπροστά στην εστία του Κοσέλεφ. Η επόμενη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 37’, και άνηκε στη Λαμία, με τον Αμαράλ να γυρίζει από τα αριστερά, τον Ακούνια να πιάνει ανενόχλητος το πλασέ μέσα από την περιοχή και τον Πασχαλάκη να πραγματοποιεί μια ακόμα σωτήρια επέμβαση. Τρία λεπτά αργότερα, το σουτ στη κίνηση του Μαρτίνεθ πέρασε άουτ, ενώ στο 45΄το μακρινό σουτ του Φορτούνη βρήκε στα σώματα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος. Στο 48′ ο Μασούρας βρέθηκε απέναντι από τον Κοσέλεφ, αλλά ο τερματοφύλακας της Λαμίας απέκρουσε. Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν πέναλτι για χέρι του Νούνιες. Στο 50′ ο Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια είχε ευκαιρίες με Ποντένσε, Μαντί και Ντόη, αλλά το γκολ δεν ερχόταν.

Μετά το δυνατό ξεκίνημα των ερυθρόλευκων, το οποίο δεν απέδωσε καρπούς ο ρυθμός έπεσε, με τον Ολυμπιακό να μην συνεχίζει να είναι το ίδιο απειλητικός. Αντιθέτως στο 77′ η Λαμία είχε καλή στιγμή με τον Τσιλούλη να αποφεύγει τον Ρέτσο, να πατάει στην περιοχή, να σουτάρει και τον Πασχαλάκη να διώχνει.

Μέχρι και το τέλος του αγώνα οι ερυθρόλευκοι εξακολουθούσαν να μην έχουν απαντήσεις και την ομάδα της Φθιώτιδας να χτυπάσει στην κόντρα. Έτσι, το τελευταίο σφύριγμα βρήκε τους παίκτες της Λαμίας να πανηγυρίζουν μία σημαντική νίκη.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
Κίτρινες: 24’ Κορνέζος, 24΄Αμαράλ, 84’ Τόσιτς, 90’+2’ Σλίβκα – 68’ Ναβάρο

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμαράλ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Κορνέζος, Νούνιες (62’ Στάνκο), Τζανδάρης, Τσιλούλης (90’ Μάλτσι), Ακούνια (71’ Σίντκλεϊ), Σλίβκα, Μαρτίνεθ (71’ Τόσιτς).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα (71’ Ρίτσαρντς), Έσε (81’ Αλεξανδρόπουλος), Καμαρά (71’ Καρβάλιο), Φορτούνης, Ποντένσε (81’ Μπιέλ), Μασούρας, Γιόβετιτς (46’ Ναβάρο)