• 18 Σεπτεμβρίου, 2022
  • 0
  • 14 Views
5Χ5 για τον Παναθηναϊκό του Γιοβάνοβιτς και... Ονειρεύεται!!!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα, που σημείωσε το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα με 3-0 στο «Απόστολος Νικολαΐδης» στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, έφτασε στο «5Χ5» και θα κλείσει τον Σεπτέμβριο στην κορυφή της Super League, έχοντας μπροστά του (λόγω του break των Εθνικών Ομάδων) δύο εβδομάδες προετοιμασίας για το μεγάλο ματς που ακολουθεί με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Απίθανη… παράσταση από τον Καταλανό εξτρέμ που σκόραρε με δύο απευθείας εκτελέσεις φάουλ και με μία ατομική ενέργεια στο 70΄, χαρίζοντας το πέμπτο εφετινό «τρίποντο» στον Παναθηναϊκό.

«Πάγωσε» όλο το γήπεδο στο σοβαρό τραυματισμό του γκολκίπερ του ΠΑΣ Γιάννινα, Βασίλη Σούλη, μετά τη σφοδρή σύγκρουση που είχε με τον Σπόραρ στο 23’, με αποτέλεσμα να διακομισθεί στο νοσοκομείο.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε με το καλημέρα απέναντι σε μια γνώριμη συνθήκη: τον αντίπαλο του -εν προκειμένω τον ΠΑΣ- να τον περιμένει πίσω από τη σέντρα και να κλείνει τους χώρους, προσδοκώντας σε κάποια «κόντρα».

Οι «πράσινοι» κυκλοφόρησαν υπομονετικά τη μπάλα, αλλά δυσκολεύθηκαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη αντίπαλη άμυνα, ψάχνοντας για ρήγματα κυρίως από την δεξιά πλευρά με τον Παλάσιος.

Τελικά, κατέγραψαν την πρώτη τους επικίνδυνη φάση στο 10’, όταν από σέντρα του Γκάνεα από αριστερά, η μπάλα βρήκε στο δεξιό δοκάρι και γύρισε στον Αϊτόρ που σούταρε αλλά ο Εραμούσπε έβαλε την κόντρα διώχνοντας σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά μετά, Αϊτόρ και Σπόραρ συνδυάστηκαν, ο Σλοβένος επιθετικός πάτησε στην περιοχή από αριστερά, πλάσαρε, για να μπλοκάρει στη δεξιά γωνία του ο Σούλης.

Η Λεωφόρος… πάγωσε στο 22’, όταν ο Σπόραρ «τσίμπησε» τη μπάλα και ανατράπηκε εκτός περιοχής από τον Σούλη, ο οποίος έπεσε αναίσθητος στο έδαφος!

Τελικά, ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων μεταφέρθηκε εκτός αγώνα με φορείο, δίνοντας τη θέση του στον Αθανασίου μέσα σε χειροκροτήματα. Ενώ η εκτέλεση του φάουλ από τον Τσέριν βρήκε σε αντίπαλο και κατέληξε κόρνερ, στο 27ο λεπτό.

Η εν λόγω φάση όχι μόνο έκοψε τον ρυθμό που είχε αρχίσει να βρίσκει ο Παναθηναϊκός, αλλά έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΣ να κάνει αισθητή την παρουσία του στο 34’, με μια αντεπίθεση του Ροσέρο από δεξιά και τον Παμλίδη να είναι εκτός θέσης για να πλασάρει τον Μπρινιόλι.

Παράλληλα, ο Σπόραρ είχε την… μοίρα του Σούλη, αφού αντικαταστάθηκε κι αυτός με πρόβλημα τραυματισμού, στο 37ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν για να βρουν το πολυπόθητο γκολ, αλλά έχασαν μια ακόμα ευκαιρία το 42’, με τον Τσέριν να βγάζει στο χώρο στον Αϊτόρ που πριν βγει τετ α τετ με τον Αθανασίου, άνοιξε το κοντρόλ…

Τρία λεπτά αργότερα, ήρθε η εξιλέωση για τον Ισπανό εξτρέμ, ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 20 μέτρα έκανε το 1-0, σε ένα πολύ καίριο σημείο για την ομάδα του!

Οι Ηπειρώτες θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν κόντρα στη ροή του ματς, στο πέμπτο λεπτό του επιπλέον χρόνου του πρώτου μέρους, από τη λάθος εκτίμηση του Σάντσες και τη σέντρα του Τζίμα από αριστερά, αλλά ο Σάρλια έδιωξε προ του Παντελάκη που ετοιμαζόταν να κάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι…

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Γιοβάνοβιτς έριξε στο ματς τον Μπερνάρ αντί του Κουρμπέλη με τον Τσέριν να γυρνάει στα χαφ ενώ ο Στάικος συνέχισε με την ίδια ενδεκάδα. Οι δύο προπονητές είχαν διαφορετικό στόχο στο παιχνίδι. Ο μεν Σέρβος ήθελε ένα ακόμη γκολ για να “κλειδώσει” τη νίκη και ο δε Έλληνας να μην δεχτεί η ομάδα του δεύτερο γκολ για να ρισκάρει μετά το 60′.

Εννιά λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε και δεύτερο γκολ με τον ίδιο τρόπο και μετά από λάθος του νεαρού Αθανασίου. Οι πράσινοι κέρδισαν φάουλ εκτός περιοχής, ο Αϊτόρ έστησε ξανά τη μπάλα, εκτέλεσε με το αριστερό ο νεαρός γκολκίπερ έδειξε να ελέγχει την πορεία της μπάλας αλλά αυτή έφυγε μέσα από τα χέρια του για το 2-0 του Παναθηναϊκού.

Οι γηπεδούχοι από τη στιγμή που πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων στο γήπεδο έκαναν ότι ήθελαν ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα έδειχνε να μην μπορεί να αντιδράσει και να γίνει απειλητικός προς την εστία του Μπρινιόλι.

Αντίθετα ο Παναθηναϊκός βρήκε και τρίτο γκολ και πάλι με τον Αϊτόρ ο οποίος αυτή τη φορά έκανε ωραία ατομική ενέργεια, έκανε κάθετη κίνηση από το κέντρο, πέρασε τον Εραμούσπε και πλάσαρε τον Αθανασίου για να πετύχει το 3-0 για το τριφύλλι.

Διαιτητής: Αριστομένης Κουτσιαύτης (Αρτας)
Κίτρινες: Σούλης, Τζίμας, Λιάσος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες, Σάρλια (81΄ Σένκεφελντ), Πούγγουρας, Γκάνεα (73΄ Χουάνκαρ), Ρούμπεν, Κουρμπέλης (46΄ Μπερνάρ), Τσέριν, Παλάσιος (73΄ Βέρμπιτς), Αϊτόρ, Σπόραρ (37΄ λ. τρ. Ιωαννίδης).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Σούλης (29΄ λ. τρ. Αθανασίου), Μπαγκαλιάνης, Εραμούσπε, Παντελάκης, Σόρια, Καραχάλιος, Μπιλμπάο, Ποζνάνσκι, Ροσέρο (75΄ Λιάσος), Τζίμας (64΄ Σταματελόπουλος), Παμλίδης (64΄ Μορέιρα).