“4αρα” και κορυφή για τον καταιγιστικό ΠΑΟΚ!

• By stavros
  • 17 Δεκεμβρίου, 2023
"4αρα" και κορυφή για τον καταιγιστικό ΠΑΟΚ!

Την πέμπτη διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα -κι έβδομη συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις- κατέγραψε ο ΠΑΟΚ που επιβλήθηκε με 4-1 του Αστέρα στην Τρίπολη για τη 14η αγωνιστική της Super League.

Δυο γκολ σημείωσε ο Τόμας Μουργκ (34’, 69’), που φρόντισε να μη φανούν οι απουσίες των Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Τάισον, κι άλλα τόσα ο Κιρίλ Ντεσπόντοφ (59’, 90’) για τους «ασπρόμαυρους» του Ραζβάν Λουτσέσκου που ανέβηκαν -έστω και προσωρινά- στην κορυφή.

Ο Ερβιν Τζουκάνοβιτς (63’) είχε δώσει ελπίδες στους Αρκάδες του Μίλαν Ράσταβατς που σε 2-3 περιπτώσεις δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους.

Το ματς:

Φουριόζος στο παιχνίδι ο Αστέρας Τρίπολης, άγγιξε το προβάδισμα αλλά πλήρωσε την αστοχία του. Διότι μέχρι το 6ο λεπτό βρέθηκε μια ανάσα από το 1-0! Πρώτα στο 5’ όταν μετά από κλέψιμο του Ζουγλή, έπαιξε κάθετα για τον Μιριτέλο, εκείνος έδωσε στον Μπαρτόλο που έσπασε για τον Μουνάφο, ο οποίος έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά ο Κοτάρσκι έδιωξε δύσκολα. Ένα λεπτό μετά δε, ο Καλτσάς έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, ο Κοτάρσκι έδιωξε και ο Αλάγκμπε πήρε το ριμπάουντ και προ κενής εστίας σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι!

Όσο περνούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να παίρνουν τον έλεγχο και στο 21ο λεπτό είχαν την πρώτη τους ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, με τον προωθημένο Κουλιεράκη να παίρνει την κεφαλιά, αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ. Οι Αρκάδες έχασαν ακόμα μια μεγάλη φάση στο 25ο λεπτό για το 1-0, με τον Ζουγλή να βγαίνει απέναντι στον Κοτάρσκι αλλά έκανε ένα αδύναμο πλασέ και ο Μουργκ έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος. Ο Μίλαν Ράσταβατς είδε στο 27’ τον Μπαρτόλο να αποχωρεί με ένα τράβηγμα στον οπίσθιο μηριαίο και να μπαίνει στη θέση του ο Γκος.

Ο ΠΑΟΚ τιμώρησε τον Αστέρα για τις χαμένες φάσεις του και στο 34ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Μετά από σουτ του Κωνσταντέλια, η μπάλα κόντραρε και ο Μουργκ επωφελήθηκε και σκόραρε από κοντά για το 1-0. Όλοι οι παίκτες των Αρκάδων σταμάτησαν, νομίζοντας πως είναι εκτεθειμένος (σσ. κάλυπτε ο Τζουκάνοβιτς), με τους γηπεδούχους να δέχονται ένα φθηνό γκολ. Στο 44ο λεπτό η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι μετά από πέσιμο του Οζντόεφ μέσα στην περιοχή, μετά από μονομαχία με τον Μουνάφο, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζετε», με την φάση να ελέγχεται μέσω του VAR και όντως να δείχνει ότι δεν υπάρχει καμία παράβαση. Κάπως έτσι, ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα (0-1) κόντρα στον Αστέρα, έχοντας κάνει ένα πρώτο βήμα για να φύγει νικητής από την Τρίπολη.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο κοντρολαρισμένος, παρ’ όλα αυτά οι δύο ομάδες πέτυχαν τρία γκολ. Η ομάδα του Λουτσέσκου απείλησε πρώτη στο δεύτερο μέρος με το σουτ του Ντεσπόντοφ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Παπαδόπουλος τον σταμάτησε.

Στη δεύτερη τελική του κατάφερε να βρει το γκολ με τον Ντεσπόντοφ στο 60ο λεπτό, μετά από ωραία σέντρα του Αλί Σαμάτα. Το γκολ του Βούλγαρου είχε την απάντηση του Αστέρα με τον Ζουκάνοβιτς, ο οποίος πάλεψε για να πάρει κάτι από το ματς.

Στο 67′ ο Σαμάτα σκόραρε για μια ακόμα φορά, όμως το γκολ του ακυρώθηκε για όφσαιντ, αυτή τη φορά στον Μπάμπα που τον τροφοδότησε. Δύο λεπτά μετά ο Δικέφαλος σκόραρε ξανά και αυτή τη φορά το γκολ μέτρησε. Ο Αστέρας έκανε ολέθριο λάθος στην άμυνα και ο Σαμάτα τσίμπησε την μπάλα αλλά νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο.

Ο Μουργκ επωφελήθηκε από την κόντρα και από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχυα. Ο Δικέφαλος έτυχε ένα ακόμα γκολ με τον Ντεσπόντοφ στο φινάλε του ματς και σφράγισε τον θρίαμβο του Δικεφάλου.

Διαιτητής: Δημήτριος Μαλούτας (Ημαθίας)
Κίτρινες: Αλβαρες, Αλάγκμπε – Σβαμπ

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Αλβαρες, Μουνάφο (77’ Βαλιέντε), Αλάγκμπε, Μπαρτόλο (27’ Γκος), Καλτσάς (90’+1’ Ντιαρά), Ζουγλής (77’ Σίτο), Μιριτέλο (77’ Μιριτέλο).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (73’ Σάστρε), Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Σβαμπ, Οζντοέφ (73’ Μεϊτέ), Μουργκ, Κωνσταντέλιας (81’ Μπράντον), Ντεσπόντοφ, Σαμάτα (89’ Τζίμας).

*Με πάγο στον αστράγαλο του δεξιού του ποδιού αποχώρησε από το γήπεδο ο Αντελίνο Βιεϊρίνια.