3ποντο “χρυσάφι” για την Κηφισιά

• By stavros
  • 17 Δεκεμβρίου, 2023
3ποντο "χρυσάφι" για την Κηφισιά

Στο ντεμπούτο του Ντέιβιντ Νίλσεν στον πάγκο της, η Κηφισιά έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί 10 αγωνιστικών χωρίς νίκη (5 ισοπαλίες, 5 ήττες) και νίκησε με 4-2 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο γήπεδο της Καισαριανής, στο εναρκτήριο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής της Super League.

Ένα τρίποντο «χρυσάφι» για τους νεοφώτιστους που ανέβηκαν (με αγώνα περισσότερο) πάνω απ’ την επικίνδυνη ζώνη και «βύθισαν» τον ΠΑΣ Γιάννινα στην τελευταία θέση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Κηφισιά ο Ογκνιέν Οζέγκοβιτς που σημείωσε δύο γκολ, ενώ από ένα τέρμα πέτυχαν οι Ματέους Σάντος και Λαντρ για τους γηπεδούχους. Ισοφάρισε δύο φορές η ομάδα των Ιωαννίνων με τους Ροσέρο και Παντελάκη, σ’ ένα τρομερό ματς με πέντε γκολ στα πρώτα 35 λεπτά του αγώνα.

Το ματς:

Ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο ήταν φρενήρης, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και τα γκολ να πέφτουν… βροχή. Μόλις στο 4ο λεπτό η Κηφισιά είχε μια μεγάλη ευκαιρία, όταν Κρισιούμα με πολύ ωραία ατομική ενέργεια έδωσε στον Κωνσταντακόπουλο, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο τελευταίος πέρασε άουτ. Δυο λεπτά αργότερα, ο Κρισιούμα έκλεψε και έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Οζέγκοβιτς με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους.

Η αντίδραση του ΠΑΣ ήταν άμεση, αφού στο 10’ ο Παμλίδης έκανε την κάθετη στον Ροσέρο ο οποίος έμεινε όρθιος στο μαρκάρισμα του Μασούρα και εκτέλεσε τον Αναγνωστόπουλο για το 1-1. Η Κηφισιά όμως πήρε… πίσω την χαρά των φιλοξενούμενων στο 11’ όταν ο Κωνσταντακόπουλος βρήκε τον Κρισιούμα και εκείνος με ωραίο τελείωμα από τα όρια της περιοχής νίκησε τον Κλέιμαν για το 2-1!

Ο ρυθμός παρέμενε τρελός, με τις δυο ομάδες να παίζουν ανοιχτά, απειλώντας συνεχώς η μία την άλλη. Στο 23’ ο ΠΑΣ έφερε το ματς στα ίσα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσαούση, ο Παντελάκης πήρε την ψιλοκρεμαστή κεφαλιά και νίκησε τον Αναγνωστόπουλο για το 2-2! Τα γκολ δεν σταμάτησαν εκεί και στο 34ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου προβάδισμα για το 3-2! Συγκεκριμένα, ο Μπιφουμά εκτέλεσε ένα φάουλ σε καλό σημείο με τον Λαντρ να κάνει την προβολή και να σκοράρει από κοντά. Στη συνέχεια είχαμε κάποια νεύρα από πλευράς ΠΑΣ, με τον Παντελάκη και τον Καραχάλιο να κάνουν μαρκαρίσματα στον Οζέγκοβιτς και τον διαιτητή να τους δείχνει την κίτρινη κάρτα, με το 3-2 υπέρ της Κηφισιάς κόντρα στους Γιαννιώτες να παραμένει μέχρι το σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν πιο χαμηλός, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να έχει το μεγαλύτερο μερίδιο στην κατοχή της μπάλας. Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του δευτέρου μέρους είχε βέβαια η Κηφισιά, με τον Ματέους Σάντος να αστοχεί με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι στο 55′.

Ο ΠΑΣ απείλησε στο 65′ με τον Κόντε να πιάνει ένα σουτ αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, όμως δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε και ο Αναγνωστόπουλος μπλόκαρε. Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα στο 78ο λεπτό για τον ΠΑΣ, με τον Γκάρι να βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα έπειτα από πάτημά του στον Τετέι.

Το παιχνίδι απέκτησε ρυθμό στη συνέχεια. Ο ΠΑΣ δεν το έβαλε κάτω και επιχείρησε να ισοφαρίσει, με την Κηφισιά από την πλευρά τους να ψάχνει την στιγμή της στον χώρο για να “κλειδώσει” το τρίποντο. Στο 90+2′ οι γηπεδούχοι πέτυχαν το πολυπόθητο τέταρτο γκολ.

Ο Κωνσταντακόπουλος τροφοδότησε τον Οζέγκοβιτς, ο Σέρβος κοντρόλαρε, βρέθηκε απέναντι από τον Κλέιμαν που δεν κατάφερε να τον κόψει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Στην αρχή το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, ωστόσο μετά από εξέταση στο VAR μέτρησε και το 4-2 ήταν γεγονός.

Διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας (Ημαθίας)
Κίτρινες: 25’ Ματέους Σάντος, 28’ Παρράς, 59’ Παπασάββας – 40’ Καραχάλιος, 41’ Παντελάκης, 47’ Γκάρο, 73’ Τσαούσης
Αποβολές: 77’ Γκάρο (δεύτερη κίτρινη)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Ντέιβιντ Νίλσεν): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Λαντρ, Βαφέας, Παρράς (46’ Γκόμπελιτς), Παπασάββας, Ιπαλίμπο (83’ Μποτία), Ματέους Σάντος (66’ Τετέι), Κωνσταντακόπουλος (90’+4’ Ίλιεφ), Μπιφουμά (66’ Αντερέγκεν) Οζέγκοβιτς.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης, Καραχάλιος, Ριένστρα (46’ Γκάρο), Ροσέρο, Παμλίδης, Τζίνο, Λεό Μπατίστ (64’ Κόντε).